Projekt för chefer
� Chefens olika roller i en projektvärld
   
 
Författare:Lundin Olle
Titel:Projekt för chefer � Chefens olika roller i en projektvärld
Utgivningsår:2007
Omfång:188 sid.
Förlag:Uppsala Publishing House
ISBN:9789170053344
Ämnesord:Organisation och ledarskap

SLUT på förlag

 

Inom alla typer av företag och organisationer bedrivs alltfler verksamheter som projekt. Det förekommer en rad kurser i och det skrivs många böcker om hur man skall arbeta bättre i projekt och hur man ska bli en bra projektledare.

Den ökande projektverksamheten påverkar alla företag och organisationer och dess chefer och ledare. Chefen skall vara med och tillsätta projektledare och projektmedarbetare, tvingas avstå en medarbetare som i stället skall jobba i ett projekt och chefen kanske själv skall vara projektledare under en tid. Som chef måste man också ingå i styr- och referensgrupper, vara beställare och kanske upphandla externa projektresurser, samtidigt som verksamheten och medarbetarna skall utvecklas.

Boken innehåller en rad exempel på hur chefer på olika sätt kan förstå och dra nytta av projektarbete och stötta i stället för att motarbeta projekt.
 
  © 2017 Jure AB