Dubbelspel i politiken
� Retorik och praktik förr och nu
   
 
Författare:Edin Karl-Axel
Titel:Dubbelspel i politiken � Retorik och praktik förr och nu
Utgivningsår:2003
Omfång:143 sid.
Förlag:Santérus
ISBN:9189449541
Produkttyp:Inbunden
Ämnesord:Statsvetenskap och politik

Pris: 188 SEK exkl. moms

 

Spänningen mellan ord och handling har alltid spelat en viktig roll i den politiska historien. Präster och kungar har växelvis stått för huvudrollen. Idag är det våra politiker som inte sällan hamnar i konflikt med vad de säger i officiella sammanhang och vad de gör i praktiken.

I denna bok låter Karl-Axel Edin läsaren följa med bakom den politiska kulissen, och pekar på hur och varför ett regeringsbeslut faktiskt kommit till. Att vision och verklighet inte alltid går hand i hand blir ibland pinsamt tydligt.

Skickligt behandlar han bakgrunden till några av svensk och internationell politiks genom tiderna mest omdebatterade frågor. Allt från utlänningspolitik, antikapitalism och finansiella svindlerier till våra dagars IT-bubbla som sprack, en ifrågasatt skattepolitik och införandet av ATP-systemet.
 
  © 2017 Jure AB