Folkens Europa
� eller varför är det så svårt att älska EU?
   
 
Författare:Färm Göran , Wallström Margot
Titel:Folkens Europa � eller varför är det så svårt att älska EU?
Utgivningsår:2004
Omfång:222 sid.
Förlag:Hjalmarsson & Högberg
ISBN:9189660544
Ämnesord:Statsvetenskap och politik

Pris: 196 SEK exkl. moms

 

Många svenskar har svårt att gilla EU. När EU har makt upplevs unionen som ett hot. Varför skall EU bestämma det vi alltid har bestämt själva? När EU sysslar med vardagslagstiftning - t.ex. för att få den inre marknaden att fungera - beskrivs organisationen snarare som löjlig: Varför skall vi betala för en byråkrati som mest sysslar med onödiga detaljregler? Sånt kan man inte älska.

Nu är författarna inte ute efter att alla faktiskt skall älska EU, utan mer att klargöra varför unionen finns och se möjligheterna. Lika viktigt som att vara kritisk och leta efter fel, är det att gilla och respektera det faktum att så många länder i Europa nu gör gemensam sak för en bättre framtid. Det är bättre än att länderna isolerar sig eller grupperar sig i fientliga block.

Skall vi kunna påverka utvecklingen måste det svenska samhället - medborgare och politiker, studenter, fackligt aktiva och statstjänstemän - inse att europanivån är lika viktig och naturlig att verka på som riksdag, landsting och kommuner.

Och skall vi kunna utveckla EU till ett "Folkets Europa" är det viktigt att formulera visioner för vad vi vill med EU. Detta försöker författarna - Margot Wallström och Göran Färm - göra i denna bok. Den innehåller både en historisk beskrivning av varför EU finns, argument för varför Sverige måste vara med och spela en aktiv roll. Och så formulerar författarna fem visioner för framtidens EU.
 
  © 2017 Jure AB