Den globala kapitalismen - och det nya motståndet
   
 
Författare:Lindberg Ingemar
Titel:Den globala kapitalismen - och det nya motståndet
Utgivningsår:2005
Omfång:207 sid.
Förlag:Atlas
ISBN:917389169X
Produkttyp:Inbunden
Ämnesord:Statsvetenskap och politik

Pris: 193 SEK exkl. moms

 

Kapitalet ökar sin globala rörlighet och skapar allt skarpare utpressningssituationer mot demokratiskt valda regeringar. Allt fler människor dras in i den kapitalistiska produktionsordningen och klyftorna växer både inom och mellan länder.

Dagens svenska och europeiska socialdemokrati tycks ha gett upp ambitionen att omvandla samhällsordning. Just då träder en global rättviserörelse fram och säger det som den gamla rörelsen slutat säga – att en annan värld är möjlig.

Dagens världsordning är inte bara kapitalistisk, den är också imperialistisk. Endast genom de fattigas organisering och global demokrati kan den härskande imperialismen rubbas. Nya former för organisering växer fram och ställer arbetarrörelsen i Nord vid ett vägval.

I denna personligt färgade idépolitiska essäbok hävdar Ingemar Lindberg att bara en samhällsordning bortom kapitalismen kan frigöra dagens oerhörda möjligheter till ett bättre liv för alla människor på jorden.

Ingemar Lindberg har i mer än 30 år varit verksam inom svensk välfärdsdebatt – som utredare, statssekreterare i socialdepartementet och sedan på LO med ansvar för Rättviseutredningen i början av 90-talet och uppbyggnaden av LO idédebatt. Idag arbetar han i samarbete med bland andra Samir Amin i ett projekt om organiseringen av den globala arbetarklassen.
 
  © 2017 Jure AB