Allmän rättslära

  Sortera kronologiskt
Sortera efter titel
Sortera efter författare
, Inkludera titlar i serierna SOU, Ds samt Propositioner. 
 

Föregående | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 | Nästa
Sida 1 av 12

Prop. 2025/26:260 En mer ändamålsenlig reglering av etikprövning av forskning som avser människor
Riksdagen, Offentlig rätt, Allmän rättslära
183 sid, 2026, Pris: 174 SEK exkl. moms   

Små saker och stora frågor — Vänbok till Marianne Dahlén
Valguarnera Filippo , Debaenst Bruno, Modéer Kjell Å., red.
Iustus, Allmän rättslära, Rättshistoria, Festskrifter
385 sid, 2026, Pris: 638 SEK exkl. moms   

Substantialism & funktionalism — Norsk-svenska perspektiv på en klassisk motsättning
Mossberg Oskar, Schytzer Jonatan, red.
Iustus, Allmän rättslära, Förmögenhetsrätt
Inbunden, 532 sid, 2026, Pris: 777 SEK exkl. moms   

RH 2025 (NY UTGÅVA) — Rättsfall från hovrätterna
Domstolsverket, Allmän rättslära, Straffrätt, Offentlig rätt
Inbunden, 277 sid, 2026, Preliminärt pris: 1070 SEK exkl. moms   

De lege 2025 — Juridik och pedagogik
Dahlberg Mattias, Samuelsson Joel
Iustus, Allmän rättslära, Allmänna verk och samlingsverk
Inbunden, 348 sid, 2026, Pris: 539 SEK exkl. moms   

Festskrift till Håkan Gustafsson
Iustus, Allmän rättslära, Rättshistoria, Festskrifter
Inbunden, 665 sid, 2026, Pris: 980 SEK exkl. moms   

University — A Reckoning
Bollinger Lee C.
W.W.Norton , Utländsk rätt, Allmän rättslära, Offentlig rätt
Inbunden, 176 sid, 2026, Pris: 265 SEK exkl. moms   

(O)likhet inför lagen
Lernestedt Claes, Fridström Montoya Therése, Sannerholm Richard
Norstedts Juridik, Allmän rättslära, Processrätt, Statsvetenskap och politik
212 sid, 2026, Pris: 440 SEK exkl. moms   

Metodfrågor i aktiebolagsrätten
Östberg Jessica
Norstedts Juridik, Associationsrätt och värdepappersrätt, Allmän rättslära
182 sid, 2026, Pris: 291 SEK exkl. moms   

Juridiken och dess arbetssätt
Zetterström Stefan
Iustus, Allmän rättslära
207 sid, 5 uppl, 2026, Pris: 329 SEK exkl. moms   

The Diagonality Problem of the EU Rule of Law (NY TITEL) — A Comparative Perspective
Nagy Csongor István
Hart Publishing, EU-rätt, Allmän rättslära
Inbunden, 288 sid, 2026, Preliminärt pris: 1158 SEK exkl. moms   

The European Court of Justice and its Critics (NY TITEL)
Arnull Anthony, Tridimas Takis, red.
Hart Publishing, EU-rätt, Allmän rättslära, Statsvetenskap och politik
Inbunden, 352 sid, 2026, Preliminärt pris: 1227 SEK exkl. moms   

Judging
Cranston Ross
Oxford University Press, Processrätt, Allmän rättslära, Utländsk rätt
416 sid, 2025, Pris: 640 SEK exkl. moms   

Juridik och politik — en introduktion
Ahlin Per
Jure, Offentlig rätt, Statsvetenskap och politik, Allmän rättslära
88 sid, 4 uppl, 2025, Pris: 126 SEK exkl. moms   

English Legal System: The Fundamentals
Bromby Michael
Sweet & Maxwell, Allmän rättslära, Utländsk rätt
508 sid, 2025, Pris: 447 SEK exkl. moms   

The Rule of Law in Ancient Rome
Cowan Eleanor , Morrell Kit , Pettinger Andrew , Sevel Michael , red.
Oxford University Press, Rättshistoria, Offentlig rätt, Allmän rättslära
Inbunden, 296 sid, 2025, Pris: 1397 SEK exkl. moms   

Juridisk skrivguide
Fast Lappalainen Katarina, Nordklint Caroline, Wahlgren Peter, Warnling Conradson Wiweka, Wrange Pål
Jure, Lexikon ordböcker och språkvetenskap, Allmänna verk och samlingsverk, Allmän rättslära
188 sid, 5 uppl, 2025, Pris: 245 SEK exkl. moms   

Lagar och vägar — Juristprogrammets 20-årsjubileum vid Örebro universitet
Jonsson Jessica, Kristoffersson Magnus, red.
Iustus, Allmän rättslära, Rättshistoria, Statsvetenskap och politik
Inbunden, 239 sid, 2025, Pris: 378 SEK exkl. moms   

Advokatrötan : När svenska advokater vände lagen ryggen
Sjöshult Fredrik
Bokförlaget Forum, Allmän rättslära, Statsvetenskap och politik, Processrätt
Inbunden, 256 sid, 2025, Pris: 243 SEK exkl. moms   

Vetenskaplig metod för blåljuspersonal — En introduktion till vetenskapligt skrivande
Larsson Göran, m. fl.
Studentlitteratur, Allmän rättslära, Allmänna verk och samlingsverk, Offentlig rätt
100 sid, 2025, Pris: 279 SEK exkl. moms   

Praktisk juridisk metod
Lehrberg Bert
Iusté, Allmän rättslära
Inbunden, 359 sid, 15 uppl, 2025, Pris: 375 SEK exkl. moms   

Vetenskapskrav på uppsatser i rättsvetenskap — handfasta tips
Sjöberg Gustaf, Kaldal Anna
Jure, Allmän rättslära, Allmänna verk och samlingsverk
88 sid, 2 uppl, 2025, Pris: 140 SEK exkl. moms   

Juridiken — En introduktion till rättsvetenskap
Nilsson Mattias
Jure, Allmänna verk och samlingsverk, Allmän rättslära, Processrätt
86 sid, 4 uppl, 2025, Pris: 154 SEK exkl. moms   

Offentligrättsliga principer
Marcusson Lena, red.
Iustus, Offentlig rätt, Allmän rättslära, EU-rätt
293 sid, 5 uppl, 2025, Pris: 448 SEK exkl. moms   

Grundläggande juridisk metod
Cameron Iain, Ruotsi Mikael , Taube Caroline, Jonsson Cornell Anna, Andréasson Reidar
Iustus, Allmän rättslära, Allmänna verk och samlingsverk, Offentlig rätt
111 sid, 2025, Pris: 182 SEK exkl. moms   

Föregående | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 | Nästa
Sida 1 av 12

  © 2017 Jure AB